Telefon: +90 312 473 90 50

E-Mail : alantar@alantar.com.tr

  • English
  • Türkçe

İş Yapma Kolaylığı

3_1466606890.jpg

55. sırada yer alan Türkiye, 2015’te aynı sırayı korudu…

Dünya Bankası’nın İş Yapma Kolaylığı 2016 raporu yayınlandı. Rapora göre Türkiye iş yapmanın en kolay olduğu 55. ülke olarak gösterildi. Dünya Bankası yaptığı metodoloji değişikliklerine göre geçen yılın sonuçlarını da revize etti.

İŞ YAPMANIN EN KOLAY OLDUĞU ÜLKE SİNGAPUR

İş Yapma Kolaylığı Raporuna göre 2014 yılı için 189 ülke arasında 55. sırada yer alan Türkiye, 2015 için aynı sırayı korudu. Dünyada iş yapmanın en kolay olduğu ülke geçen sene olduğu gibi yine Singapur oldu. İlk on arasında yer alan diğer ülkeler; Yeni Zelanda, Danimarka, Kore, Hong Kong, İngiltere, ABD, İsveç, Norveç, Finlandiya oldu.

VERGİ ÖDEME KOLAYLIĞINDA İLERLEME

Aşağıdaki tabloda Türkiye’nin İş Yapma Kolaylığı Endeksi göstergelerinin sıralamadaki değişikliği gösterilmektedir. Türkiye, İnşaat İzinlerinin ve Yapı Ruhsatının Alınması, Sınır Ötesi Ticaret, Vergi Ödeme kolaylığında önemli ilerleme sağlamış. Ayrıntıları tablodan izleyebilirsiniz.
Geçen yıl yayınlanan 2015 yılı İş Yapma Kolaylığı Raporu’nda, iş yapma göstergelerinin 10 tanesinin 8’inde önemli iyileştirmelerin tanıtılacağı iki yıllık bir sürece girdiği belirtilmiştir. Yapılacak bu iyileştirmelerle, mevzuatın etkinliğinin kalitesi ile birlikte desteklendiği yeni bir kavramsal çerçevenin sağlanması amaçlanmıştır.

YENİ KRİTERLER EKLENDİ

İş Yapma Kolaylığı 2016 Raporunda yeni eklenen konular; İnşaat düzenlemelerinin kalitesi, elektrik temininin güvenirliği, arazi yönetimi sistemlerinin kalitesi, vergi ödemede sonradan dosyalama süreci, hukuki yönetim sistemlerinin kalitesi oldu.

Powered by Bilgeweb