Telefon: +90 312 473 90 50

E-Mail : alantar@alantar.com.tr

  • English
  • Türkçe

Teslim Alınan E-Faturanın Reddi

1_1466520668.jpg

Tarih : 01.10.2015
Konu : Teslim Alınan E-Faturanın Reddine İlişkin Yapılması Gerekenler

Sirküler
2015/4

Teslim alınan e-faturanın ret edilmesine ilişkin süre 6102 sayılı T.T.K.’nın 21/2 bendinde 8 gün olarak belirlenmiştir. E-faturanın ret edilmesine ilişkin işlemlerin aşağıda belirtildiği şekilde yapılması gerekmektedir.

Ticari E-Faturada İtiraz İşlemi

- E-fatura sistemi üzerinden teslim alınan ticari e-faturanın ret edilebilmesi için; 8 gün içerisinde aynı sistem üzerinden “ret edilme sebebi”nin yazılması “Ret” butonuna basılması ve onaylanarak gönderilmesi gerekir.
- Eğer ticari fatura kabul edilmiş ise faturalaşan mükelleflerden her ikisinin de K.E.P. (Kayıtlı Elektronik Posta) kullanması halinde onaylanmış bulunan ticari e-fatura 8 gün içerisinde K.E.P aracılığı ile itiraz edilebilir. Faturalaşan mükelleflerden her ikisi de KEP kullanmıyor ise ticari faturanın noter aracılığı ile reddedilmesi/itiraz edilmesi gerekir.

Temel E-Faturada İtiraz İşlemi

- E-Fatura sistemi üzerinden teslim alınan temel faturaya onay ya da ret işlemi sistem üzerinden yapılamamaktadır. Temel faturaya faturanın alındığı tarihten itibaren 8 gün içerisinde her iki tarafın K.E.P adresi mevcut ise K.E.P aracılığı ile değilse noter aracılığı ile itiraz edilir.

Powered by Bilgeweb